Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako rozpoznať signály psychických ťažkostí u detí: Expertné rady

reklama:
Ako rozpoznať signály psychických ťažkostí u detí: Expertné rady
Ako rozpoznať signály psychických ťažkostí u detí: Expertné rady Foto: www.freepik.com

Duševné zdravie detí a dospievajúcich je dnes viac než kedykoľvek predtým v centre pozornosti. Až polovica z nich sa stretla so sebapoškodzovaním alebo myšlienkami na samovraždu medzi svojimi priateľmi. Ako rozpoznať signály psychických ťažkostí a kde hľadať pomoc, radia odborníci.

 

Duševné zdravie našich najmladších je alarmujúcou témou, ktorá si zaslúži našu plnú pozornosť. Podľa prieskumu Národného ústavu duševného zdravia sa ukázalo, že situácia je vážnejšia, než sme predpokladali. „Približne 30 % respondentov prejavilo známky stredne ťažkých až ťažkých úzkostí, pričom štyria z desiatich oslovených žiakov majú známky stredne ťažkých až ťažkých depresií. Ak to prenesieme na triedu s dvadsiatimi žiakmi, v priemere šiesti z nich majú príznaky úzkosti a osem príznaky stredne ťažkých až ťažkých depresií,“ hovorí analytik Matěj Kučera.

Zarážajúce je, že podľa štúdie UNICEF sú samovraždy druhou najčastejšou príčinou úmrtia detí hneď po dopravných nehodách. Ročne si život vezme približne 1 200 európskych dospievajúcich vo veku od 10 do 19 rokov, čo znamená približne tri samovraždy denne.

V rámci boja proti tejto kríze je nevyhnutné posilniť vzdelávanie rodičov, učiteľov a celej spoločnosti o duševnom zdraví. Informovanosť o tom, ako rozpoznať varovné signály a poskytnúť podporu, môže zachrániť životy. Ďalej je dôležité rozvíjať programy na podporu duševného zdravia v školách a komunitách, aby deti a dospievajúci mali k dispozícii potrebné zdroje a podporu.

Toto sú varovné signály, keď má dieťa problém

  • Zmeny v správaní, obliekaní, trávení voľného času
    Strata záujmu o školu, šport a obľúbené spôsoby trávenia voľného času
    Zmeny v jedle – nechutenstve alebo naopak prejedanie, odmietanie jedla
    Zmeny v náladách dieťaťa: uzatváranie sa do seba, skleslosť, smútok, zachmúrivosť, apatia alebo naopak zvýšená agresivita, labilita
    Výrazné zhoršenie prospechu v škole, nechuť chodiť do školy
    Častejšia chorobnosť
    Zmena telesnej hmotnosti, rýchle chudnutie alebo naopak priberanie na váhe
    Psychosomatické problémy ako bolesti hlavy, chrbta, brucha, problémy so spánkom
    Zmena okruhu blízkych kamarátov alebo izolácia od priateľov
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.