Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako rozpoznať a riešiť nadváhu u domácich miláčikov?

reklama:
Ako rozpoznať a riešiť nadváhu u domácich miláčikov?
Ako rozpoznať a riešiť nadváhu u domácich miláčikov? Foto: depositphotos.com

Mnohí majitelia domácich miláčikov si ani neuvedomujú, že ich štvornohý priateľ trpí nadváhou. Tento článok vás prevedie dôvodom, prečo je nadváha u zvierat vážnym problémom, ako ju rozpoznať a aké kroky by ste mali podniknúť, aby váš miláčik žil zdravý a šťastný život.

Mnohí z nás možno ani netušia, že naši štvornohí priatelia trpia nadváhou, pretože postupný prírastok hmotnosti je ľahko prehliadnutý. Aj keď sa to deje priamo pred našimi očami, malé prírastky hmotnosti môžu byť na prvý pohľad nepostrehnuteľné. Avšak, aj malé zvýšenie hmotnosti môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám.

Prečo je nadváha u zvierat problém?

Už len 20 % nadváha môže znamenať výrazné zvýšenie rizika vzniku vážnych zdravotných problémov, ako sú cukrovka, osteoartritída, urolitiáza či srdcové ochorenia. Nadmerná hmotnosť negatívne ovplyvňuje nielen celkovú pohodu a kvalitu života vášho psa, ale môže tiež výrazne skrátiť jeho životnosť v porovnaní so zvieraťom s ideálnou hmotnosťou.

Význam správnej výživy:

Výživa zohráva kľúčovú úlohu v živote psa s nadváhou. Vyvážená strava je nevyhnutná pre aktívny a zdravý životný štýl. Nadmerná konzumácia krmiva, pochúťok alebo ľudského jedla môže prispieť k zvyšovaniu hmotnosti. Dôležité je vybrať krmivo, ktoré podporí chudnutie a udržanie zdravej hmotnosti, ako napríklad produkty od Hill’s určené pre udržanie hmotnosti.

Mačky a nadváha:

Nadváha u mačiek môže viesť k menšiemu záujmu o hru a depresii, a dokonca výrazne skrátiť ich život. Obezita u mačiek zvyšuje riziko cukrovky, osteoartritídy, urolitiázy, srdcových ochorení, dýchacích problémov a dokonca rakoviny močového mechúra.

Je dôležité podniknúť kroky, ktoré pomôžu vašej kočke schudnúť a dosiahnuť zdravú váhu. Diéta vašej kočky je kľúčová pri udržiavaní ideálnej váhy, a preto je dôležité dodržiavať odporúčania vášho veterinára ohľadom stravy a množstva krmiva.

Ako zistiť, či má váš maznáčik nadváhu?

Ideálna váha vášho psa alebo kočky závisí od jeho veľkosti a plemena. Pravidelné kontroly u veterinára sú nevyhnutné. Medzi návštevami si môžete sami skontrolovať, či si váš maznáčik udržiava zdravú hmotnosť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 10. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.