Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako riešiť obezitu vášho dieťaťa, aby ste mu nezničili sebavedomie?

reklama:
Ako riešiť obezitu vášho dieťaťa, aby ste mu nezničili sebavedomie?
Ako riešiť obezitu vášho dieťaťa, aby ste mu nezničili sebavedomie? Foto: www.freepik.com

Keď si ako rodič uvedomíte, že vaše dieťa má kilá navyše, chcete urobiť to najlepšie, čo môžete, aby ste mu pomohli, zvlášť pokiaľ to dcéra alebo syn sami pociťujú a navyše občas začujú komentár od kamarátov či niekoho iného. Okolie neriešte, zamerajte sa hlavne na to najdôležitejšie, a tým je zdravie a duševná pohoda vášho dieťaťa. Máme pre vás niekoľko rád a tipov, ktoré vás v tom podporia.

Kilá navyše u detí je nutné riešiť citlivo

Malé deti by rozhodne nemali držať diéty, ktoré výrazne obmedzujú príjem potravy. „Treba byť citliví, pretože to je niečo, čo môže mať obrovský vplyv na psychiku detí, na vzťah k vlastnému telu, na vzťah k jedlu. Je dobré to premyslieť. Nastaviť reálne ciele, s ktorými môže pomôcť odborník, a potom tiež ísť príkladom. Pokiaľ má naše dieťa nadváhu, je veľmi pravdepodobné, že za to nejako môžeme my rodičia. Či už ide o zlé stravovacie návyky, málo času na pohyb alebo to, že nevenujeme pozornosť tomu, čo dieťa cez deň robí a jej,“ hovorí psychologička a psychoterapeutka Tereza Havránková. Najprospešnejšia a najúčinnejšia je snaha o trvalú zmenu životného štýlu a stravovacích návykov celej rodiny. Zapojiť by sa mali všetci jej členovia. Vykonanie správnych zmien totiž dieťa ochráni pred problémami s diétami a jedlom, ktoré by mohli vyústiť aj do poruchy príjmu potravy, rovnako ako so zdravým sebavedomím a vnímaním vlastného tela aj neskôr v živote.

Akú najväčšiu chybu rodičia robia

Najväčšou chybou je, že rodičia panikária. To, čo sa vyvíjalo dlho, chcú začať riešiť radikálne a ihneď. „Chcú teda po deťoch rýchle a radikálne zmeny: „Už žiadne sladké!“ Rovnako ako u dospelých aj u detí platí pozvoľnosť, dlhodobosť a všetko s mierou. Druhou chybou rodičov býva práve to, ako situáciu s deťmi komunikujú,“ odporúča psychologička.

Buďte pre dieťa oporou

Nič si nevyčítajte. Ako zistili nórski odborníci v nedávnej štúdii, mnoho ľudí má v podobných situáciách pocit, že ako rodičia zlyhali. Namiesto toho, aby boli pre dieťa oporou a pustili sa do prospešných zmien, nevedia, ako sa zbaviť vlastného pocitu viny. „Rodičia väčšinou, okrem vážnejších ochorení, naozaj za obezitu svojich detí môžu, pretože deti majú naše gény a preberajú naše stravovacie návyky,“ vysvetľuje Tereza Havránková. Výnimkou sú podľa nej situácie, keď dieťa prejedaním rieši nejaký ďalší problém, psychický či sociálny. „Tu spojitosť nie je taká jasná. Nie je potrebné si sypať popol na hlavu. Skôr to vziať ako podnet v zmysle: ´Ok, to sme trochu nezvládli, tak mu teraz pomôžeme s tým niečo robiť.´“.

Komunikujte s dieťaťom otvorene a vysvetľujte

Potom, čo to rodič dobre premyslí, prípadne prediskutuje s odborníkom, je na mieste situáciu s dieťaťom prebrať. Keď ide o malé dieťa, je dobré začať meniť stravovacie a pohybové návyky pozvoľna. „Ak si to všimne, hovorte s ním o tom. Povedzte mu napríklad: „Vieš, keď si dáme ešte jednu zmrzlinu, bude nás bolieť brucho a tiež to bruško budeme mať veľké. Zmrzlina nie je zdravá a môžeme ju jesť len raz za čas.‘,“ radí psychologička Havránková. Preberte s dieťaťom, čo je a nie je zdravé a čo sa stane, keď budeme jesť len sladké a nezdravé veci. „U starších detí je dobré problém pomenovať a opýtať sa na to, ako sa ohľadom toho dieťa cíti a otvoriť diskusiu. Spýtať sa, čo by chcelo zmeniť, prípadne vysvetliť, prečo by bolo dobré to zmeniť, pokiaľ to dieťa nevidí samo.“

Nevhodné slová sú veľmi nebezpečné

Je dôležité, aby vaše dieťa vedelo, že ste tu vždy pre neho, môže vám kedykoľvek všetko povedať, vypočujete všetky jeho obavy a starosti, bez hodnotenia a súdenia či dokonca odsudzovania. Vyvarujte sa použitia stigmatizujúceho jazyka a negatívnych komentárov vzhľadu iných ľudí, vrátane seba samého. Práve toto by mohlo poškodiť sebavedomie vášho dieťaťa a spôsobiť, že sa vám prestane otvorene as dôverou zverovať. „Najhoršie je komentovať a nič s tým nerobiť. Veľmi dôležité je vyvarovať sa nejapných poznámok ako ‚ty si už kus ženskej‘, ‚zadok tety Bety‘ a podobne. Také vety zostávajú v deťoch naozaj naozaj hlboko,“ upozorňuje psychologička a psychoterapeutka Havránková na to, čo rozhodne nepatrí do komunikácie s dieťaťom.

Dieťa nie je malý dospelý

Je dôležité, aby dieťa vedelo, že každé telo je v poriadku, ale niečo je zdravé a niečo nie. Podľa psychologičky, pokiaľ sa dospelý človek rozhodne, že bude obézny a že je to pre neho v poriadku, je to v poriadku. Ale nemožno zastierať, že s obezitou sú spojené zdravotné riziká, ktoré nemôžeme prehliadať a odporúčať. „Ale dieťa nie je malý dospelý, nevie ešte zvážiť dopady svojej prípadnej nadváhy, nevie sa kompetentne a zodpovedne rozhodnúť, že chce mať kilá navyše. Preto sme tu my rodičia, aby sme skúsili zariadiť, že dieťa do dospelosti privedieme fyzicky aj psychicky v čo najlepšej kondícii a potom už je to len na ňom.“

Posilňujte sebaúctu a zamerajte sa na zdravie

Najjednoduchší spôsob, ako posilniť sebaúctu a sebavedomie svojho dieťaťa, je dostatočne ho chváliť v iných oblastiach, ktoré nesúvisia s váhou. Pozor na vplyv sociálnych sietí, ktoré môžu zásadne dopadať na jeho sebavedomie a pokrivovať jeho predstavu o tele. Nebezpečné sú aj reklamy na nezdravé jedlo, ktoré cielia na deti. Pokiaľ nebudete mať vyložene také odporúčanie od lekára, namiesto chudnutia sa zamerajte na zdravie a zdravé ciele. Buďte v tom trpezliví, pretože zdravé stravovanie, často totálne odlišné od toho, na aké bolo dieťa, napríklad aj s celou rodinou, zvyknuté, a pravidelný pohyb, sa nestanú rutinou cez noc.

Buďte tým najlepším príkladom

Začnite pri sebe. Dieťa potrebuje vnímať a vidieť, že aj vy sami jete zdravo a pravidelne, že máte kladný vťah k svojmu telu, venujete sa pravidelne pohybu. Vyberajte výživné, plnohodnotné potraviny, najmä čerstvé ovocie a zeleninu, dostatočne spite a zdržte sa negatívnych komentárov svojej váhy alebo váhy ostatných. Vyraďte z rodinného jedálnička potraviny, ktoré pôsobia „zdravo“, ale nie sú. Napríklad ultraspracované jedlá a nápoje s vysokým obsahom soli, cukru a tuku. Zároveň ale niektoré obľúbené nezdravé jedlá, napríklad zmrzlinu, úplne nezakazujte, mohlo by to mať opačný efekt. Pokúste sa ich aspoň čo najviac obmedziť a dieťaťu vysvetlite, prečo to robíte. Čo najčastejšie pripravujte jedlo a jedzte spoločne ako rodina.

Radujte sa spoločne z pohybu

Deti od 3 rokov by mali byť aktívne aspoň hodinu denne. Nemusí to byť vkuse, tento čas pre pohyb je možné rozdeliť na viac 15 až 20 minútových aktivít. S mladšími deťmi hrajte na naháňačku, loptové hry, skáčte, tancujte, behajte. S väčšími choďte na prechádzky, plávať, na rôzne pohybové a športové krúžky, jazdite na výlety. Pred cestovaním autom alebo hromadnou dopravou dávajte prednosť chôdzi a jazde na bicykli.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.