Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako naučiť deti hospodáriť s peniazmi?

reklama:
Ako naučiť deti hospodáriť s peniazmi?

Finančná gramotnosť je kľúčová – výrazne ovplyvňuje, aké finančné rozhodnutia urobíme v budúcnosti. S jej budovaním by sa preto malo začať už v nízkom veku, keď stačí deti naučiť zopár menších, no pritom efektívnych návykov. Vďaka nim môžu zistiť, aká je hodnota peňazí a ako s nimi správne hospodáriť.

V akom veku začať s učením o peniazoch?

Deti vedia vnímať a chápať peniaze už v piatom či šiestom roku života. V tomto období sa s nimi môžete porozprávať o ich dôležitosti a o spôsobe, akým sa dostávajú. Je potrebné, aby dieťa pochopilo, že peniaze sú výsledkom nejakej činnosti a nepadajú „len tak z neba“.

S dospievajúcimi deťmi sa pokojne porozprávajte aj o komplikovanejších finančných témach, akými sú napríklad investovanie alebo pôžičky. Váš potomok by mal pochopiť, ako jednotlivé finančné produkty a služby bánk či iných inštitúcií fungujú, pretože ich s veľkou pravdepodobnosťou bude o určitý čas využívať.

Kedy je čas na vreckové?

Vreckové môžete svojmu dieťaťu začať dávať v čase, keď nastúpi na základnú školu. Jeho výška a to, ako často ho bude dostávať, sa odvíja od vašich finančných možností. Viacerí odborníci odporúčajú dávať vreckové deťom na prvom stupni základnej školy raz za týždeň, starším deťom na druhom stupni raz za 2 týždne a dospievajúcim raz mesačne.

S vreckovým by nemali byť spojené žiadne prísne pravidlá. Dieťa by malo mať voľnosť použiť financie na to, čo chce. Môžete sa s ním však dohodnúť, že peniaze nevyužije na niečo, čo by mu mohlo uškodiť, ako je napríklad veľké množstvo sladkostí.

Deti najprv naučte sporiť

Vo veku 6 rokov a viac môžete začať deti učiť sporiť. Založte im detský účet, na ktorý si budú peniaze odkladať, prípadne sporiaci účet, na ktorom im budú peniaze aj niečo zarábať. Ak dieťa túži po drahšej veci, nesnažte sa mu ju hneď kúpiť. Dovoľte mu, aby si na ňu nasporilo alebo vo vyššom veku aspoň nejakú časť zarobilo.

Ideálne je učiť deti odkladať si určitú časť z každého vreckového. Vhodná je napríklad ⅓ z celej sumy. Takýmto spôsobom si vaša ratolesť spraví z odkladania určitej čiastky zvyk, vďaka ktorému si bude vedieť v dospelosti vytvoriť dôležitú finančnú rezervu.

Podporte iniciatívu detí

Každé dieťa bez ohľadu na vek túži po nejakej veci. Žiaci nižších stupňov základných škôl túžia po hračkách, stredoškoláci zas snívajú o najnovšej elektronike. Využite túto skutočnosť vo svoj prospech a zistite, čo by vaše deti urobili pre to, aby mohli danú vec získať.

Väčšina určite príde s nápadom našetriť si určitú časť z celkovej sumy výrobku alebo počkať na nejaký sviatok, keď by mohla vytúžená hračka predstavovať darček. Staršie deti sa možno poobzerajú aj po spôsoboch, ako si na ňu zarobiť. Rozdávanie letákov alebo novín, nakrúcanie videí na Youtube alebo fotografovanie a následný predaj vo fotobanke im môže priniesť zopár eur navyše.

Otvorene komunikujte o všetkých finančných témach

S deťmi sa snažte hovoriť o financiách otvorene, aby vedeli, čo ich v budúcnosti čaká. Okrem sporenia alebo investovania ich informujte aj o novinkách vo finančnom sektore, ako sú napríklad kryptomeny alebo rôzne finančné nástroje. Samozrejme, s ohľadom na vek vašich potomkov.

Nezabúdajte im taktiež pripomínať, aká dôležitá je vo finančnej oblasti opatrnosť. Naučte ich, že každý krok, ktorý chcú podniknúť, si musia premyslieť a vždy dbať na to, ako ich ovplyvní v budúcnosti.

Získajte spätnú väzbu

Spätná väzba ohľadom toho, na čo dieťa minulo peniaze a či dokázalo niečo ušetriť, je kľúčová. Môžete pomocou nej zistiť, čo robí vášmu dieťaťu najväčší problém a na čo sa v ďalšom rozhovore o peniazoch zamerať.

Ak dieťa spraví chybu a s peniazmi nehospodári správne, vyhnite sa kriku alebo trestom. Snažte sa mu vždy vysvetliť, kde urobilo chybu a prečo nie sú určité rozhodnutia ideálne. Len tak bude v budúcnosti vedieť, na čo si dať pozor.

(U/PR), zdroj obrázkov: unsplash.com

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 29. decembra 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.