Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako nájsť rovnováhu medzi rodinou, kariérou a vlastným životom?

reklama:
Ako nájsť rovnováhu medzi rodinou, kariérou a vlastným životom?
Ako nájsť rovnováhu medzi rodinou, kariérou a vlastným životom? Foto: www.freepik.com

Nepoznám ženu, ktorá by si aspoň raz túto otázku nepoložila. Mať všetko a cítiť sa v tom dobre. Ide to? Áno, ale nesmieme zabúdať, že je to neustály proces a práca s tým, čo sa okolo nás deje. Udržať ručičky v rovnováhe pomôže vlastnú zodpovednosť a nastavenie hraníc.

Nájsť rovnováhu medzi prácou, rodinou a časom môžeme pre seba vtedy, ak vieme, ako by sme si ju predstavovali. Zdravá rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je stav, ktorý človek zažíva, keď sú požiadavky v jeho osobnom živote rovnako vyvážené s požiadavkami jeho kariéry. A cíti sa dobre, zažíva pocity pohody, miera stresu je nízka, miesto vyhorenia prevláda chuť do života, radosť a motivácia.

Na jej dosiahnutie môžeme zbierať tipy od kamarátok, či sa inšpirovať influencerkami a známymi osobnosťami, ale tu je dobré mať na pamäti, že každá žijeme úplne iný život as inými podmienkami. Jedna má dve babičky a upratovačku na to, jedna ani jedno z toho, dve deti, či žiadne, pracuje na voľnej nohe, alebo v zamestnaní, býva v malom byte alebo za mestom v dome a každý deň skoro hodinu dochádza do práce. Má manžela časovo flexibilného, nie, alebo aj žiadneho. Preto jedna univerzálna rada nemôže existovať. Vlastne áno, jedna by tu bola. Neporovnávajte sa s ostatnými ženami. Iba sa nimi inšpirujte a pokiaľ sa vám nejaké jej správanie či rodinne pracovné nastavenia páčia, reálne si odpovedzte, či je jej prístup použiteľný aj u vás a čo pre to môžete urobiť. Okrem toho si určite urobte analýzu všetkých troch oblastí: práca – rodina – môj čas. Ako to u vás vyzerá?

Ako chcete pracovať?

Úprimne si povedzme, tu býva najväčší problém. Často vnímame, že je práce veľa a kvôli tomu nemáme čas na seba a rodinu. Bojíme sa poľaviť, aby sa nám naša kariéra nezastavila či skončila. Ako to máte s prácou vy? Zaberá vám toľko času koľko zvládate, alebo už je to príliš? Má vaša práca časové obmedzenie, alebo tak nejako pracujete celý deň? Práca z domu je fajn, ale má svoje úskalia, a najmä vtedy, ak nemáte doma pracovné miesto. Môžete doma za prácou zavrieť aj pomyselné dvere? Alebo sa počítač a papiere váľajú celý deň na stole. Naozaj pri práci doma len pracujete, alebo aj varíte, upratujete..? Viete, kedy vám doma končí pracovný čas? Pokiaľ nie, stáva sa, že rodinný a pracovný život sa prelína aj čo každú hodinu a vy vlastne neviete, či teraz pracujete, alebo máte voľno.

„Jedným z najmocnejších slov v organizovaní času, je slovo NIE. Schopnosť povedať NIE znižuje pravdepodobnosť, že kývnete na novú úlohu, čo následne budete ľutovať. Povedzte NIE všetkému, čo vám do života neprináša žiadnu hodnotu a je pre vás nedôležité. Pokiaľ je vám jasné, že niečo nemôžete splniť, oznámte to hneď.“ Jarmila Mandžuková, kniha Ovládnite svoj čas aj život

Nastavte si hranice

Ďalšou otázkou sú hranice. Koľko času ste ochotné tráviť v práci? Ako veľmi ste otvorená prácu cez víkend, večer, v noci? Máte hranice? A pozná ich aj váš šéf a kolegovia? Problémom často býva aj firemná kultúra, ktorá je nastavená tak, že sa skrátka pracuje dlho a kedykoľvek. Tu je nutné oznámiť, kedy plánujete pracovať, a kedy budete/nebudete k dispozícii. Komunikácia o týchto hraniciach môže pomôcť znížiť potrebu kontrolovať prácu po pracovnej dobe. Pamätám si na jednu klientku, ktorá s hľadaním rovnováhy medzi prácou i životom prišla ku mne na koučovanie: “V práci sú všetci bezdetní, a hlavne šéf, takže ráno si športujú, spia, začínajú pracovať o jedenástej a bežne do ôsmej večer. Ja už o ôsmej hodine ráno pracujem, ale odpovedí na emaily sa nedočkám. O štvrtej vyzdvihujem deti a rada by som mala voľno, ale celé popoludnie mi chodia emaily. Tak nemôžem pracovať. Dopadá to tak, že popoludní na synovom tréningu sedím s počítačom na kolenách a riešim…”

Majte rodinné dni a aj tie sama so sebou

Základom je plánovanie. Čím zaplníte čas po práci? Ako ho chcete tráviť? Naozaj musí mať vaše dieťa toľko krúžkov, na ktoré ich rozvážite? Ako máte rozdielnu starosť o deti s partnerom? Aj organizovanie rodinného života potrebuje niekedy tabuľku, kde sa na každého dostane. Deti majú 4x týždenne krúžok, manžel 2x týždenne squash a čo máte koľkokrát týždenne vy? Že už sa to nikam nezmestí? Ste plnohodnotným členom domácnosti, takže si svoju kolónku v tabuľke zarezervujte. Holt niekomu budete musieť ubrať. Tak sa tvorí rovnováha.

Dôležitá otázka je aj tá, pri ktorej činnosti máte naozaj pocit, že trávite plnohodnotne čas s rodinou? Môžete byť síce celé popoludnie doma spoločne, ale vlastne trávite každý čas inak. Naplánujte si aspoň raz týždenne spoločnú aktivitu.

S časom pre seba je to obdobne. Ako ho chcem prežiť? Na joge, večer si čítať, dôjsť si na kozmetiku…? Povedzte tento plán rodine. Neoblomne sa v tomto čase nenechajte rušiť, prenechajte starostlivosť o dieťa partnerovi a ideálne si svoj čas doprajte pravidelne. Ostatní budú totiž vedieť Á streda o piatej, mamka nie je doma, má pilates. Nerušiť. Dobíja totiž baterky!

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.