Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako chrániť svoje hlasivky pred infekciami a preťažením

reklama:
Ako chrániť svoje hlasivky pred infekciami a preťažením
Ako chrániť svoje hlasivky pred infekciami a preťažením Foto: www.freepik.com

Naše hlasivky sú náchylné na vonkajšie vplyvy, či už ide o infekcie alebo preťaženie. V tomto článku sa dozviete, ako sa s týmito problémami vyrovnať a udržať svoje hlasivky v dobrej kondícii.

Používanie našich hlasiviek je súčasťou nášho každodenného života. Avšak niektoré povolania náročnejšie zasahujú do ich fungovania. Okrem toho existujú aj ľudia, ktorým rôzne choroby a chronické ťažkosti znepríjemňujú stav ich hlasiviek.

Infekcie:

V oblasti nosohltanu a hrtanu môžu vznikať rôzne zápaly a infekcie. Niekedy sú spôsobené vírusmi, inokedy baktériami. Niektoré zápaly môžu mať svoj pôvod v hrtane, inokedy sa hlien z nosohltanu dostáva na hlasivky a spôsobuje problémy. Je dôležité objasniť si príčiny našich problémov. Pri dlhodobo trvajúcich bolestiach alebo chrapote je nevyhnutná lekárska konzultácia a vyšetrenie. Dôkladná kontrola môže vylúčiť vážne choroby a menej závažné je možné adekvátne liečiť. Avšak aj tento boj môže byť náročnejší, ako sa zdá.

Preťaženie:

Typickou príčinou bolestí hlasiviek je preťaženie. Môže byť spojené s infekciou alebo môže byť samostatným faktorom, ktorý zhoršuje stav. Na vlastnej koži to zažívajú učitelia, právnici, duchovní a všetci, ktorí sú závislí od hovorenia. Šepkanie tiež môže namáhať hlasové ústrojenstvo, preto je dôležité dodržiavať primeraný režim hlasovania. V prípade akútnych ťažkostí je vhodné odporučiť si týždeň ticha a doplniť ďalšie postupy. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete svojim hlasovým ústrojenstvám v kombinácii s mlčaním uľaviť.

Zvlhčovanie:

Jedným z účinných spôsobov liečby sú rôzne bylinkové čaje. Je vhodné piť ich teplé a pomaly. Nedáva zmysel popáliť sliznice, ale piť čaj postupne a ešte v čase, keď je horúci. Táto terapia funguje s takmer každým druhom čaju. Môžete si vyskúšať čierny, zelený alebo ovocný čaj. Skvelé sú tiež kombinácie s medom, citrónom a samozrejme aj bylinné čaje. Divízna, slez, skorocel, podbeľ alebo nechtík lekársky – to všetko dokopy naozaj pomáha. Zvlhčovanie sa oplatí aj vo vašom okolí. Ak je príčinou vašich problémov infekcia v nosohltanu, odporúča sa aj výplachy slanou vodou a inhalácie.

Nezabudnite na:

Nedostatok vitamínu C alebo vápnika môže byť ďalšou príčinou problémov s hlasovými ústrojenstvami. Vitamín C môžete doplniť konzumáciou citrusových plodov alebo čerstvo vylisovanou šťavou. Chýbajúci vápnik môžete získať vo forme rozpustných foriem. Pri vážnejších problémoch s nedostatkom vápnika sa odporúča konzultácia s lekárom. Liečbu je možné podporiť aj prírodnými antibiotikami, ako je napríklad cesnak. Šalvia je ďalšou vhodnou rastlinou. Doprajte svojim hlasovým ústrojenstvám dostatok starostlivosti a uvidíte, aké výsledky môžete dosiahnuť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.