Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aj hormóny ovplyvňujú váhu. Čo jesť, aby ste si udržali správnu hladinu a nepriberali?

reklama:
Aj hormóny ovplyvňujú váhu
Aj hormóny ovplyvňujú váhu. Čo jesť, aby ste si udržali správnu hladinu a nepriberali? Foto: www.freepik.com

Snažíte sa schudnúť, jete vyvážene, hýbete sa, ale občas vás jednoducho prepadne obrie chuť na niečo sladké alebo nezdravé? Máte občas obrí hlad, aj keď ste pred chvíľou dojedli? Možno máte nejaké hormonálne problémy!

Viete, že na našu váhu majú vplyv aj hormóny? Ich hladiny v našom tele ovplyvňujú hlad, chute, miesta, kam sa nám ukladá tuk, priberanie, udržovanie stálej hmotnosti, a dokonca aj chudnutie. Viete, ako ich udržať na uzde as nimi aj svoju váhu?

Inzulín

Inzulín reguluje hladinu cukru v krvi. Vytvára sa v pankrease a zaisťuje, aby naše bunky mali správny prísun energie v podobe glukózy. Podieľa sa tiež na premene glukózy na mastné kyseliny. Mastné kyseliny sa ukladajú v bunkách ako zásoba energie na neskoršie využitie.

Keď jeme príliš sladkého a tučného, pankreas produkuje inzulínu nadbytok. To potom znamená premenu cukru na tuky a ich ukladanie vo forme zásob. To vedie nielen k nadváhe, ale aj k cukrovke II. typu.

Čo s tým: Inzulín vám pomôžu udržať na uzde potraviny s nízkym glykemickým indexom. Jedzte teda zeleninu, ryby, ku každému jedlu si dajte bielkoviny, ktoré môžu znížiť celkový glykemický index pokrmu, napríklad desiaty. Inými slovami, keď pečivo, tak s tvarohovou nátierkou a so zeleninou.

Kortizol

Kortizol sa vyskytuje v nadobličkách, a keď ste v strese, zaistí prudký vzostup energie, ktorú potrebujete pre adekvátnu reakciu. A nemusí vám ísť práve o život, stačí napríklad hádka s dospievajúcim dieťaťom, práca, do ktorej sa netešíte, každodenný náhlenie a snaha stihnúť všetko, čo ste si naplánovali. Akonáhle stres na chvíľu pominie, kortizol vám pripomenie, že je potrebné doplniť to, čo ste práve spálili. Problém je ale v tom, že sa stresujeme naozaj často a zase toľko energie, ako napríklad v boji o život so šabľozubým tigrom, nespálime. Lenže to už kortizol nerieši. Výsledkom je hlad a naberanie kíl, predovšetkým okolo pása.

Čo s tým: Produkciu kortizolu výrazne zvyšuje kofeín, určite sa oplatí obmedziť kávu, čierny čaj, kolové nápoje. Naopak listová zelenina, napríklad kel, brokolica alebo špenát, jeho hladiny znižuje.

Estrogén

Hladiny ženských hormónov sa menia počas menštruačného cyklu. Štúdie ukazujú, že v čase, keď majú ženy vysokú hladinu estrogénu v krvi, nemajú potrebu sa prejedať. A naopak, keď je estrogénu v tele málo, napríklad tesne pred menštruáciou, je jeho nízka hladina podozrivým číslo jedna, pokiaľ ide o nekontrolovateľné prejedanie.

Čo s tým: Dodávať do tela estrogén, aby sa človek neprejedal, nie je riešenie. Aby ste udržali jeho hladinu vyrovnanú, je potrebné mať v strave dostatok vlákniny, ktorá estrogén viaže a odvádza ho cez črevá von z tela. V ideálnom prípade by ste mali skonzumovať 450 gramov zeleniny denne. Skúste si dať aspoň kúsok ku každému jedlu.

Leptín

Leptín alebo hormón sýtosti má na starosti reguláciu chuti do jedla. Práve vďaka leptínu sa cítime sýti alebo naopak hladní. Vyskytuje sa v tukových bunkách, takže vo chvíli, keď chudnete a začnú sa zmenšovať, začne miznúť aj leptín. Telo potom nedostane v správnom okamihu signál, že je nasýtené, vy sa začnete prejedať a výsledkom je opäť naberanie kíl.

Správnu funkciu leptínu môže tiež skomplikovať časté prejedanie a obezita. Tukové bunky si potom začnú myslieť, že máte leptínu málo a zvýši jeho produkciu. To zapríčiní necitlivosť mozgových buniek voči leptínu a pocit sýtosti sa opäť nedostavuje. Takému stavu sa hovorí leptínová rezistencia.

Čo s tým: Leptínová rezistencia sa dá riešiť zdravou, vyváženou a pravidelnou stravou, pohybom a dostatkom spánku. Počas spánku totiž hladina leptínu prirodzene stúpa. Zaraďte do svojho jedálnička potraviny nabité zinkom, ako sú fazuľa, hovädzie mäso a kešú oriešky. Vďaka tomu bude hladina leptínu medzi jednotlivými jedlami stabilná.

Jedzte pomaly, obmedzte hlavne príjem jednoduchých cukrov. A vykašlite sa na drastické diéty sľubujúce rýchly úbytok kíl.

Gherlin

Gherlin alebo hormón hladu zasiela mozgu signály, že by ste mali jesť. Keď jete málo, pretože chcete chudnúť, telo nevie, že je v tom zámer, a tak úplne prirodzene začne produkovať viac ghrelínu, čím ešte viac signalizuje, že ho máte nasýtiť.

Čo s tým: Správnu hladinu ghrelínu vám pomôže udržať, keď budete pravidelne jesť, a to ideálne potraviny, ktoré na dlho zasýtia. Sú to predovšetkým bielkoviny, ale s nižším obsahom tukov – chudé mäso, jogurt typu skyr alebo tvaroh, strukoviny. Ďalej jedzte zeleninu, ktorá je bohatá na vlákninu, kvalitné celozrnné potraviny a veľa pite. Hormón hladu vám na uzde pomôže udržať aj dostatok spánku a pohybu.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.