Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aby ste znížili riziko vzniku rakoviny, prestať fajčiť rozhodne nestačí

reklama:
Aby ste znížili riziko vzniku rakoviny, prestať fajčiť rozhodne nestačí
Aby ste znížili riziko vzniku rakoviny, prestať fajčiť rozhodne nestačí Foto: www.freepik.com

Nejakým typom rakoviny ochorie každý tretí človek. Na západe sú štatistiky ešte nemilosrdnejšie, v Amerike je rakovina druhou najčastejšou príčinou úmrtí. Ak nechcete v týchto štatistikách skončiť tiež, stavte na niekoľko účinných spôsobov, ako riziko rozvoja choroby znížiť.

Medzi chorobami, na ktoré umierajú Česi, nemilosrdne vedú choroby srdca a ciev, vysoký tlak, mozgové príhody a ochorenia dýchacích ciest. Z rôznych typov nádorových ochorení sa do desiatky najčastejších príčin úmrtí u nás prebojovali zhubné nádory pľúc a priedušiek a tiež rakovina konečníka a čriev. Bohužiaľ aj iné nádorové ochorenia sú na vzostupe a stále častejšie zasahujú aj mladšie ročníky.

Pokroky medicíny sú síce obrovské a liečba môže v mnohých prípadoch postup choroby spomaliť alebo úplne zvrátiť, liečba je ale zdĺhavá a náročná, a to nielen pre pacienta. Navyše často predstavuje dlhodobý výpadok príjmu a veľký finančný zásah do rodinného rozpočtu. Lekári preto apelujú na pravidelné preventívne prehliadky, ktoré môžu pomôcť včasnému záchytu choroby, ale aj vhodný životný štýl, ktorý napomáha rozvoju choroby predchádzať.

Ako znížiť riziko vzniku rakoviny

Pod označením rakovina sa skrýva na dve stovky rôznych druhov choroby, podľa toho, kde k nádorovým zmenám dochádza a aké bunky napáda. Zhruba len desať percent druhov rakoviny je pritom nezvratných, daných rodinnou genetickou záťažou. U ostatných je možné znížiť riziko ich vzniku vhodným životným štýlom. Ako môžete riziku choroby predchádzať?

Obmedzte konzumáciu alkoholu

Nadmerná konzumácia alkoholu je spojená so zvýšeným rizikom vzniku rôznych typov rakoviny, vrátane pečene, prostaty a pankreasu. „Pre prevenciu rakoviny je najlepšie nepiť vôbec,“ prezradila pre Yahoo Life Heather Thompson Mackey, vrchná riaditeľka Prevent Cancer Foundation v americkom Kernersville. Ak si alkohol nedokážete odpustiť, odporúčané maximum je jeden pohár denne pre ženy a dve pre mužov.

Vznik rakoviny súvisí s fajčením

Najčastejšou príčinou vzniku rakoviny pľúc je fajčenie. Aj keď príčiny môžu byť aj iné, ako škodliny vdychované na pracovisku alebo v prostredí, kde žijete, deväťdesiat percent pacientov s nádorom pľúc sú fajčiari. Fajčenie sa navyše spája s rozvojom ďalších druhov rakoviny. „Fajčenie má vplyv na rozvoj rakoviny močového mechúra, rakovinu hlavy a krku, rakovinu pažeráka alebo rakovinu pankreasu,“ uviedol pre Yahoo Life Dr Andrew Hertler, onkológ a hlavný lekár spoločnosti Evolent.

Spoznajte svoje telo

Z hľadiska prevencie je dôležité poznať svoje telo. Vedieť, ako vyzerá, a včas si všímať akékoľvek zmeny. To je dôležité napríklad v prevencii rakoviny kože, kedy by vás malo varovať každé nové, bolestivé alebo meniace sa znamienko. Vďaka pravidelnému samovyšetrovaniu pŕs u žien a semenníkov u mužov môžete zase zavčas nájsť hrčku, ktorá by mohla predstavovať zhubný nádor.

Dodržujte bezpečné vystavovanie sa slnku

Vystavovať sa slnku by ste sa mali denne, je to nevyhnutné na uvoľňovanie vitamínu D v tele a na imunitu. Déčko samo o sebe je tiež dôležité v prevencii niektorých druhov karcinómov, napríklad rakoviny pečene, prsníka alebo hrubého čreva. Priveľa UV žiarenia je však spojené so zvýšeným rizikom rakoviny kože.

Vystaviť sa slnku by ste sa mali zhruba na pätnásť až dvadsať minút denne, ľudia s tmavšou pleťou zhruba na pol hodiny. Pri dlhšom pobyte myslite na dôslednú ochranu opaľovacími prípravkami so SPF 50, vhodným oblečením a v teplú časť roka aj slnečnými okuliarmi a pokrývkou hlavy. Ochranu zvýšte na horách, pri mori a pri pobyte na vode. Všeobecne sa odporúča vyhýbať sa intenzívnemu slnečnému žiareniu medzi desiatou a štrnástou hodinou.

Buďte v obraze ohľadom očkovania

Pomôcť znížiť riziko niektorých druhov rakoviny môžu aj vakcíny. V Česku je dostupné napríklad očkovanie proti HPV vírusom, pre niektoré vekové skupiny je dokonca hradené, informujte sa u svojej zdravotnej poisťovne. HPV vírusy sú zodpovedné predovšetkým za rozvoj karcinómu krčka maternice, môžu spôsobovať ale aj nádory vonkajších rodidiel, pošvy, penisu, hlavy a krku.

Poisťovne prispievajú aj na očkovanie proti žltačke typu B. Prevenciou tejto choroby pomáhate predchádzať aj rakovine pečene.

Jedzte zdravú stravu

Pestrý a zdravý jedálniček je nevyhnutný v boji s väčšinou známych chorôb. Z hľadiska prevencie rakoviny je nevyhnutné zvýšiť príjem ovocia a zeleniny, najmä bohatej na vlákninu, naopak znížte príjem červeného mäsa, údenín, vysoko spracovaných potravín a nápojov s vysokým obsahom cukru.

Zdokumentujte svoju rodinnú anamnézu

Poznať svoju rodinnú anamnézu a zdieľať ju so svojim praktickým lekárom by mala byť norma. „Vďaka tomu môže lekár určiť, či by ste mali radšej podstúpiť nejaký skríning alebo genetické vyšetrenie,“ prezradil doktor Hertler. Ak máte v rodine napríklad rakovinu prsníka alebo hrubého čreva, môžete mať dokonca nárok na hradené vyšetrenia aj pred odporúčanou vekovou hranicou, lekár vás tiež poučí o ďalších vhodných preventívnych opatreniach. Môže vám v prípade zvýšenej genetickej záťaže navrhnúť aj tzv. profylaktickú operáciu, pri ktorej je rizikové tkanivo alebo žľaza radšej preventívne odstránená. U žien sa takáto operácia týka najčastejšie prsníkov, vaječníkov a vajcovodov.

Zostaňte aktívny

Sedavý spôsob života je spojený so zvýšeným rizikom rôznych druhov rakoviny. Čím viac pohybu máte, tým lepšie. Konkrétne odporúčania sa líšia, niektoré výskumy radia polhodinu aktívneho pohybu denne, iné odporúčajú týždenne minimálne 150 minút stredne intenzívnej aeróbnej aktivity (napr. rýchla chôdza, bicykel, tenis, aqua aerobic) a minimálne 75 minút intenzívnej aeróbnej aktivity (napr. beh, cyklistika teréne, loptové hry). Zostaňte aktívni, aj keď máte časovo náročné zamestnanie, odišli ste na materskú alebo do dôchodku.

Uvoľnite emocionálnu traumu

Stále viac sa ukazuje, že fyzické zdravie s tým psychickým súvisí. Je potrebné pracovať so stresom, ale aj emočnými traumami, ktoré si nesiete z detstva. „Štúdie ukazujú, že deti s emočnou traumou sú neskôr v živote vystavené vyššiemu riziku vzniku rakoviny a ďalších chorôb,“ prezradila pre Yahoo Life onkologička Dr. Katie Deming. Nepriaznivé zážitky z detstva môžu viesť k nezdravým návykom správania a tiež zvyšovať chronický zápal, ktorý predstavuje pre telo záťaž a vedie k rozvoju mnohých ochorení, vrátane rakoviny. „Práca s emočnou traumou je jedným zo spôsobov, ako zmierniť toto zvýšené riziko rakoviny,“ dodáva odborníčka. Ako rodič či starý rodič sa snažte pred nepriaznivými zážitkami z detstva chrániť aj vlastné deti.

Vyhýbajte sa škodlivinám a karcinogénom

Veda stále postupuje dopredu a odhaľuje látky, ktoré sú pre ľudský organizmus škodlivé a karcinogénne. Čo bolo pred rokmi bežné, je dnes na zozname nedoporučených či dokonca zakázaných látok, prepracovať sa ale na takýto zoznam niekedy dlho trvá. Zaujímajte sa o to aktívne sami. Sledujte zloženie kozmetiky a upratovacích prípravkov, kupované potraviny, vybavenie domácnosti, predovšetkým riadu. Môžete tiež nechať otestovať váš domov na prítomnosť nebezpečného radónu, azbestu alebo olova.

Choďte na preventívne prehliadky

Dodržujte preventívne prehliadky u svojho praktického lekára (raz za dva roky), ženy tiež u gynekológa (raz ročne). Praktík vám s určitou pravidelnosťou skontroluje hodnoty krvného tuku a cukru, po štyridsiatke vás čaká každé štyri roky EKG vyšetrenie srdca. Po 45. roku majú ženy raz za dva roky nárok na mamografické vyšetrenie. V 35, 45 a 55 rokoch vám gynekológ urobí vyšetrenie na HPV vírus.

V päťdesiatich vás čaká skríningové vyšetrenie na možné skryté krvácanie v stolici, môže navyše skríningové vyšetrenie prostaty. Fajčiari po 55. roku majú nárok na skríning karcinómu pľúc, pacienti s cukrovkou, vysokým tlakom alebo srdcovým ochorením od 50 rokov každé štyri roky absolvujú laboratórne vyšetrenie obličiek.

Preventívne a skríningové prehliadky sú načasované s ohľadom na to, v akom veku riziko rozvoja ochorenia narastá. Zohľadnite aj vlastnou rodinou anamnézu, ak boli vaši príbuzní diagnostikovaní v skoršom veku, bude aj vám pravdepodobne odporučené absolvovať skríning v skoršom veku. Neodkladajte to. „Čím skôr je choroba diagnostikovaná, tým vyššia je celková miera prežitia,“ dodáva doktor Hertler.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.