Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

A čo po pôrode?

reklama:
A čo po pôrode?
A čo po pôrode? Foto: www.gettyimages.com

Jednou z vecí, ktoré ženy pred pôrodom veľa riešia, je prevencia pôrodných poranení. Ktoré spôsoby prípravy sú najefektívnejšie? A čo ženu čaká v šestonedelí, ale v predpôrodných kurzoch sa to zrejme nedozviete?

Keď sa s pacientkami bavím o pôrode, často spomínajú cvičenia s balónikom. Ak ste rodili pred mnohými rokmi, asi vám to nebude nič hovoriť, tak vysvetlím: ide o balónik z lekárskeho silikónu, ktorý je možné vložiť do pošvy a postupne nafukovať až do rozmerov blížiacich sa veľkosti hlavičky novorodenca. Žena sa tak učí zapájať správne svaly pri vypudzovaní a zvyká si na nový pocit. Mám k tomu úsmevný príbeh. Jedna žena na kurze mi povedala, že cvičí s balónikom značky Aniball, ale pripadá jej to nejaké divné. Súhlasím: strkať si niečo do pošvy a nafukovať to môže byť divné. Lenže pani sa nakoniec zverila s tým, že si balónik zavádza do konečníka. „Ako ste na to prišli?“ pýtam sa jej. „No, ja mám základy latinčiny, tak som si odvodila že ani bude od anus – konečník.“

Pri pôrode sa pošva aj hrádza napínajú, a v prípade veľkého napätia môže dôjsť k natrhnutiu. Samozrejme veľkú úlohu zohráva aj správne chránenie hrádze lekárom alebo pôrodnou asistentkou poprípade jej nahrievanie, postup pôrodu, veľkosť bábätka aj kvalita tkanív. Ale predpôrodná príprava je nemenej dôležitá. Asi najznámejšia je masáž hrádze, ktorá sa vykonáva približne od 37. týždenne tehotenstva. Odporúčam napríklad aj s partnerom, ktorý masáž môže vykonávať a zároveň si z toho môžete urobiť peknú chvíľku. Masáž by mala byť do ľahkého tlaku, aby mala zmysel. Potom tiež onen balónik, ktorý ale neslúži na to, aby sme si natrénovali, aké to je porodiť 34-centimetrovú hlavičku. Meter rovno zahoďte, aj doma si môžete spôsobiť „pôrodné“ poranenia. Cieľom tréningu je uvedomiť si tlak a miesto, kam tlačiť, poprípade si skúsiť polohy, pri ktorých vám je to najpríjemnejšie.

Veľa žien si pochvaľuje aj vaginálne napárky, ktoré s opatrnosťou môžete skúsiť aj doma. Z praxe môžem povedať, že na pošvovom tkanive väčšinou ide spoznať, že žena cvičila. Alebo aj na tom tlačení, pretože my hovoríme: tlačte ako na stolici, ale žena, ktorá rodila, vie, že to miesto tlačenia je trochu niekde inde.

Dajte telu čas

Na predpôrodnom kurze sa málo spomína šestonedelie. Toto obdobie slúži na to, aby sa telo dalo relatívne dohromady a vrátilo sa do stavu pred otehotnením – aj keď niektoré zmeny trvajú dlhšie. Tak ako tehotenstvo trvá deväť mesiacov, rovnakú dobu môže trvať aj návrat do „normálu“. Po pôrode (ale niekedy aj pri ňom) sa krváca, hovorí sa tomu očistky. Ešte na šestonedelí sa stretávame s tým, že ženy volajú, že z nich vypadlo „niečo ako pečeň“. Je to zrazená krv, ako sa maternica dočisťuje. Krvácanie zvyčajne trvá tri až päť dní a očistky postupne menia farbu od červenej, cez hnedú, žltú až na bielu. Môže to trvať pokojne celé šestonedelie. Niektoré ženy prekvapia, že očistky špecificky páchnu.

Ďalšou vecou, ktorá vás môže zaskočiť, je, že láska k dieťaťu nemusí „naskočiť“ hneď po pôrode. Aj u mňa sa bezprostredná láska dostavila v podstate až vo chvíli, keď mi dcéra začala „odpovedať“, dávať mi najavo, že má radosť, keď ma vidí, alebo mi opätovala pusinky. Často je nielen pre mamičku, ale aj pre otecka nová situácia veľmi náročná. Zrazu máte pri sebe niekoho, kto je na vás 24/7 závislý. A každá mama si prejde chvíľami, keď si myslí, že to takto snáď ani nedá. A nie je výnimkou, že vás prepadnú aj temné myšlienky, rovnako ako jednu moju pacientku, ktorá mi povedala: „Stála som nešťastná a vyčerpaná nad postieľkou s kričiacim dieťaťom a v hlave mi prebehlo, že keď použijem vankúš, tak ten krik prestane.“ Pani mala popôrodné depresie a asi aj laktačnú psychózu, o ktorej predtým nikdy nepočula. Keď mi to rozprávala, plakala a nenávidela sa za svoje pocity. Preto apelujem: pokiaľ sa necítite psychicky dobre, nebojte sa povedať o pomoc.

Čo ďalšie vás môže stretnúť?

Ďalším prekvapivým momentom v šestonedelí sú problémy s vyprázdňovaním. Niekedy žena vôbec necíti nutkanie na močenie ani samotné močenie. Dôvodom je pomliaždenie panvového dna, ktoré má za sebou veľkú námahu. Problémy môžu nastať aj so stolicou. Zápcha je vcelku normálna vec, v tomto prípade odporúčam napríklad užívanie laktulózy, dostatočný pitný režim, úpravu životosprávy a pravidelný primeraný pohyb.

Prsia sú kapitola sama o sebe. Môžu byť naliata a bolestivá, mlieko môže tiecť aj len v predklone. Alebo sa naňho naopak čaká. Dojčenie jednoducho nie je samozrejmosť a to môže novopečené mamičky tiež prekvapiť, pretože predsa „dojčí každá“. Ak chcete dojčiť, odporúča sa bezprostredný popôrodný bonding (kontakt kože na koži) robiť aj naďalej a hlavne prikladať. Väčšinou majú problém s dojčením mamičky po cisárskom reze, alebo v prípade odlúčenia od bábätka. Ale rozhodne nevešajte hlavu, máte v podstate celé šestonedelie na rozvoji laktácie pracovať, vždy odporúčam mať kontakt na laktačnú poradkyňu, ktorá vám poradí. A ak dojčiť nechcete alebo z nejakého dôvodu nemôžete, nič sa nedeje. Po svete behajú milióny zdravých detí, ktoré dojčenie nikdy nespoznali.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.