Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 typov toxických matiek, ktoré ničia detskú dušu

reklama:
8 typov toxických matiek, ktoré ničia detskú dušu
8 typov toxických matiek, ktoré ničia detskú dušu Foto: www.gettyimages.com

Hovorí sa, že ženy sú zo svojej podstaty prispôsobené na to, aby svojich potomkov bezpodmienečne milovali, uisťovali a podporovali. Existujú ale aj matky, ktoré to nevedia.

Nedostatok materskej vrelosti a uznania môže pokriviť sebavedomie detí a spôsobuje nedostatok dôvery aj úzke emocionálne spojenie, ktoré môže pretrvať v dospelosti a narúšať ďalšie vzťahy. Podľa odborníčky na psychoanalýzu a spisovateľky Judith Viorst, ktorej postrehy zverejnil server psychologytoday.com, naopak matky, ktoré označuje ako „naladené“, vedia v dieťaťa vzbudiť vieru v seba samého: „Takáto matka nám umožňuje veriť vo vlastnú realitu. Dokáže nás presvedčiť, že je bezpečné odhaliť naše pravé, až sa rozvíjajúce ja.”

Ako sa dajú vlastne popísať rôzne druhy toxických matiek?

1. Ignorujúce

Dieťa vychované ignorujúcou a odmietavou matkou pochybuje o platnosti a hodnote svojich vlastných citových potrieb. Ignorujúce matky totiž tieto potreby podkopávajú a považujú ich za zbytočné či malicherné. Potomkovia sa tak cítia nehodní pozornosti a zožierajú ich pochybnosti o sebe samých, a zároveň pociťujú intenzívnu túžbu po láske a uznaní. Každé dieťa je pritom nastavené tak, aby blízkosť a porozumenie svojich matiek vyhľadávalo.

2. Ovládajúce

Ovládajúca a autoritárska matka v dieťati neustále vzbudzuje pocit neistoty a bezmocnosti, a pritom ich neustále niečím úlohuje, kontroluje a rozhoduje. Väčšina tohto správania sa deje pod zámienkou, že je to pre jeho „vlastné dobro“. Matka dieťaťu nedopraje slobodu vlastnej voľby. Neveria tomu, že dieťa má v akejkoľvek oblasti dobrý úsudok, a bez matkinho vedenia by preto chybovalo a zlyhalo.

3. Nedostupné

Emočne nedostupné matky sa aktívne sťahujú, keď dieťa vyžaduje ich citovú angažovanosť (zatiaľ čo ju často s ochotou poskytujú druhým). Matkina nedostupnosť zahŕňa nielen nedostatok fyzického kontaktu (málo alebo žiadne objímanie, absencia utešovania), alebo napríklad nereagovanie na detský plač. Takéto správanie zanecháva deti emocionálne hladné. Je tu riziko, že takto vychovaní jedinci budú v budúcnosti vyžadovať neustále uisťovanie zo strany priateľov či partnerov.

4. Neuznávajúce slobodu

Zdravý a dobre naladený materský vzťah ponúka zároveň bezpečie a slobodu. Dieťa je postupne uvoľňované z materského náručia, aby objavovalo svet alebo trávilo čas mimo domova a postupne sa od matky bezpečne vzďaľovalo. Dospievajúce dieťa by potom ideálne malo postupne dostávať ešte väčšiu porciu slobody, ale aj rešpektu. Nerešpektujúce matky ju však deťom nielen nedopriavajú, ale navyše ich zahŕňajú pocity viny.

5. Bojovné

Bojovné matky ženie neustála potreba nad dieťaťom vyhrávať. Kladú si za cieľ nielen vytvoriť svet, v ktorom potomok žije, ale aj diktovať, ako má byť tento svet interpretovaný. Dieťa sa tejto bojovníčke pochopiteľne nemôže vyrovnať, a navyše môže trpieť pocitmi viny, že matku k boju „vyprovokovalo“ a nie je dosť dobré, aby si zaslúžilo jej lásku.

6. Nespoľahlivé

Toto je v mnohých ohľadoch najkomplikovanejší typ toxickej matky. Nespoľahlivá matka je nevyspytateľná, takže dieťa žije v neustálej neistote, či sa práve objaví „dobrá“ alebo „zlá“ mama. Deti tak chápu emocionálne spojenie ako niečo neisté, napäté a nepredvídateľné.

7. Narcistické

Zatiaľ čo matka neuznávajúca a neponúkajúca slobodu je sústredene a dusivo zameraná na svoje dieťa, narcistná matka starostlivo kontroluje svoje zapojenie, aby to vyhovovalo jej vlastnej sebareflexii. Nie je schopná empatie – namiesto toho sa veľmi zaujíma o to, aký názor na ňu majú ostatní. Vzťah k dieťaťu býva veľmi povrchný, aj keď by niečo také celkom iste poprela. Tieto matky častokrát zvonku vyzerajú ako dokonalé až očarujúce.

8. Vyžadujúce starostlivosť

Zatiaľ čo jednou zo zásadných úloh matky je starať sa o svoje dieťa, niektoré matky túto úlohu paradoxne vyžadujú od svojich detí. Častokrát sú to dcéry či synovia matiek – alkoholičiek, alebo tých, ktoré trpia neliečenou depresiou alebo inou psychickou poruchou. Tieto matky po potomkoch vyžadujú starostlivosť, a tak sa naopak ony samy pasujú do úlohy dieťaťa, ktoré potrebuje pozornosť.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.