Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 neštandardných spôsobov ako sa zbaviť nespavosti

reklama:
8 neštandardných spôsobov ako sa zbaviť nespavosti
8 neštandardných spôsobov ako sa zbaviť nespavosti Foto: www.gettyimages.com

Ak sa blíži polnoc, spánok sa nedostavuje a vôbec to naň nevyzerá, odporúčame vám uvelebiť sa čo najpohodlnejšie a prečítať si naše rady ako predsa len dosiahnuť to, že sa vaše telo pohrozí do sladkej driemoty…

Večne opakovaného tvrdenia, že je potrebné spať dostatočné množstvo hodín, majú mnohí z nás už plné zuby. Málokto sa však vážne zamyslí nad tým, koľko hodín vlastne v Morfeovom náručí priemerne strávi. Dospelým je odporúčané spať 7-8 denne. Avšak polovica ľudí nespí v priemere viac ako 6 hodín. Tieto údaje sú výsledkom dôkladného prieskumu britskej organizácie Sleep Council vykonaného v roku 2011. Odvtedy len ťažko došlo k nejakej výraznej zmene.

Problémy so spánkom sa obvykle vykladajú nasledovne:

  • spánok treba skracovať preto, aby sme stihli všetky svoje denné aktivity
    v noci nás myseľ do blaženého nevedomia skrátka neprepustí a ustavične nám dookola prehráva všetky aktuálne starosti a problémy

Riešenie problému nespavosti je naozaj veľmi lukratívny biznis: zarábajú na ňom výrobcovia všelijakých zariadení a aplikácií typu monitora spánku či sleep trackerov, rovnako ako farmakologické spoločnosti ponúkajúce najrôznejšie uspávacie elixíry a prístroje na diagnostiku nespavosti a konečne aj spánkoví poradcovia. Len v USA bolo v roku 2013 na boj proti nespavosti vydaných 32,4 miliardy dolárov.

Možno ale nie je nevyhnutne treba s povzdychom hneď vyťahovať peňaženku. Aby ste sa vydali na cestu do ríše snov, nemusíte nutne utrácať svoje krvavo zarobené peniaze. Existuje množstvo prostých a pritom účinných spôsobov rýchleho zaspávania. Príjemné na nich je aj to, že na ne nevydáte ani korunu. Skúste sa na ne pozrieť…

Metóda 4-7-8

Autorom tejto jednoduchej metódy, ktorá umožňuje zaspať prakticky okamžite, je absolvent Harvardu, holistický lekár Andrew Weil (nar. 1942).

Najprv sa jazykom musíte ľahučko dotknúť vypuklé časti poschodia za hornými prednými zubami, úplne vydýchnuť a potom dýchať nasledujúcim spôsobom:

pomaly sa na štyri nadýchnite nosom: jedna-dve-tri-štyri;
teraz dych na sedem zadržte: jedna-dve-tri-štyri-päť-šesť-sedem;
vydychujte pomaly ústami na osem.

Opakujte toto uspávacie cvičenie ešte trikrát.

V čom spočíva jeho tajomstvo? Podľa slov doktora Weila metóda umožňuje vdýchnuť viac kyslíka ako pri bežnom dýchaní. Kyslík postupuje do parasympatického nervového systému, ktorý je nadmieru podráždený denným stresom.

Ďalšia vec, ktorá pri tomto uspávacom dýchaní účinne pomáha, je skutočnosť, že v duchu počítate, a odvádzate tak pozornosť mysle od starostí práve prežitého dňa.

Vypneme kúrenie a vezmeme si do postele termofľašu

Možno už sa vám neraz prihodilo, že vás uprostred noci prebudila zima. Pomysleli ste si najskôr, že sa v miestnosti ochladilo, v skutočnosti však v spaní poklesla teplota vášho tela, takže zima vám začala byť zvnútra.

Keď človek zaspáva, upadajú všetky telesné systémy do vyčkávacieho režimu a telo chladne. Pre názornosť si uvedieme ako príklad postupne vychladujúce vozidlo, zaparkované po mnohokilometrovej ceste.

Keď vypnete kúrenie a dôkladne vyvetráte miestnosť, aby v nej bolo chladno (optimálne 18 stupňov), napomáhate tomu, aby telo rýchlejšie schladlo a upadlo do driemoty.

Aj keď to možno vyzerá na prvý pohľad podivne, termofľaša alebo kúrenie do postele tento proces urýchľujú. Keď si ich položíte do nôh, teplo, ktoré z nich vychádza, rozširuje cievy končatín a pomáha tak telu rovnomerne vyrovnávať teplotu.

Elektronické zariadenia nemajú do spálne prístup

Každý, kto pracuje na smeny, vám potvrdí, že spať cez deň je oveľa menej príjemné, než spať v noci. A ani dlhoročný návyk nie je schopný na tomto stave vecí nič zmeniť.

Príčinou je svetlo a spánkový hormón melatonín. Produkuje ho šišinka mozgová, čiže epifýza. Melatonín preniká do krvi za podmienky, že sa človek nachádza v temnom prostredí. Rovnou zdôraznime, že produkcii melatonínu bránia nielen denné svetlo, ale aj umelé svetelné zdroje. Kvôli tomu vznikajú problémy so zaspávaním.

To je dôvodom, prečo si do postele rozhodne nemáme brať ani tablet, ani smartfón, ani notebook a prečo si ich ani nemáme pokladať na nočný stolík vedľa postele. Tiež elektronický budík, ktorého číslica jasne žiari do tmy, nie je v spálni vítaný. V spálni nemá čo robiť ani televízor ani počítač.

Spite ako jogín

Jedna z jogových techník, ktorej sa hovorí jóga nidra, dostáva človeka niekam na pomedzí relaxácie a meditácie. Človek je úplne uvoľnený, pritom však vo vedomom stave. V podstate jóga nidra vyžaduje dôsledné a úplné sústredenie pozornosti na jednotlivé časti tela. Začína sa od končekov prstov na ruke, odtiaľ bez zhonu postupujete k paži, ďalej k trupu a potom dole po jednej strane tela až k prstom na nohách. Nato prenesiete sústredenie na druhú stranu tela.

Ak ste stále svieži a spánok sa nehlási, zapojte dychové cvičenia. Počítajte od štyridsiatich: vdych-výdych-40, vdych-výdych-39 a tak ďalej.

Uvoľňujte telo ako nindža

Použite rovnakú metódu, aká je popísaná vyššie, avšak napínajte pritom všetkou silou jednotlivé svaly a potom ich zas uvoľňujte. Napnite napríklad biceps, uvoľnite ho a sledujte, ako vo svalových vláknach poľavuje napätie. Snažte sa predstaviť si, že tento sval už šiel spať, že už spí… nemôžete ho aktivovať. Je to vynikajúci uvoľňovací a zároveň svojrázny silový tréning v posteli.

Vankúš ako pomocník

Každý vie, že kvalitný spánok silne závisí od pohodlia podmienok pre neho vytvorených. Pomôcť nám môže obyčajný vankúš, tá neobvyklejšia súčasť akéhokoľvek priestoru určeného na spanie. Potrebujeme sa dokonale uvoľniť a vankúš je na to dobrým prostriedkom. Čudujete sa možno, že nie je nevyhnutné klásť si ho práve pod hlavu. Je to samozrejme otázka preferencií. Keď napríklad niekto rád spí na chrbte, je dobré položiť si vankúš pod kolená, aby sa končatiny mohli dokonale uvoľniť a ich poloha bola čo najprirodzenejšia.

Pokiaľ spávate na boku, môžete si vankúš vložiť medzi kolená. Znížite tým tlak na chrbticu a boky a šetríte aj kolenné kĺby.

Hľadáme tajné tlačidlá

Čínska tradičná medicína nedá aj v tomto ohľade dopustiť na akupresúru. Po stlačení určitého bodu na tele človek zaspí. Jediné, čo potrebujete poznať, je miesto, ktoré máte stlačiť. Kúzelné tlačidlá, ktoré zapoja telo do spánkového režimu, sa nachádzajú na koreni nosa a na chodidle, pod tukovým vankúšikom, ktorý máme za prstami.

Zakážte si spať

Vedci na univerzite v Glasgowe sa rôznymi spánkovými poruchami dlhodobo zaoberajú. V rámci svojho výskumu vykonali pokus s dvoma skupinami osôb, ktorý potvrdil, že metóda v štýle „odriekaného najväčší krajec“ pri spánku skutočne funguje. Jedna z pokusných skupín sa mala snažiť čo najrýchlejšie zaspať. Účastníkov pokusu z druhej skupiny požiadali, aby vydržali čo možno najdlhšie nahor. Nesmeli sa pritom hýbať, ani sa treba pozerať na televíziu. Uhádnete, ktorá skupina zaspala skôr?

Ak máte problémy so zaspávaním, vyskúšajte niektorú z metód, ktoré sme tu popísali. Keď to na prvýkrát nezaberie, skúste to znova, alebo si vyberte inú. Pamätajte tiež, že na rýchlosť zaspávania i kvalitu spánku pôsobí životný štýl, spôsob stravovania a mnoho ďalších faktorov. Snažte sa žiť zdravo a o problémoch so spaním si budete môcť nechať zdať!

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.