Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 zlozvykov, ktoré vás zbavujú šťastia

reklama:
7 zlozvykov, ktoré vás zbavujú šťastia
7 zlozvykov, ktoré vás zbavujú šťastia Foto: www.gettyimages.com

Najškodlivejšie každodenné návyky, ktoré môžu byť jedným z dôvodov vášho nešťastia

Okolnosti môžu spôsobiť, že náš život je nešťastný, o tom niet žiadnych pochýb. Avšak súčasťou – a spravidla veľkou súčasťou – všetkých našich nešťastí bývajú naše vlastné názory, správanie a zlozvyky.

V tomto článku by som sa rád zaoberal siedmimi z najškodlivejších každodenných návykov, ktoré skutočne môžu byť súčasťou príčin spôsobujúcich vaše nešťastie. Pomôžem vám nájsť riešenie umožňujúce zbaviť sa nepríjemností a minimalizovať výskyt nešťastných okamihov vo vašom živote.

1. Úsilie o dokonalosť

Potrebujete k pocitu úplného šťastia viesť ideálny život?

Musíte byť zo všetkých najlepší a vaše výsledky musia byť skvelé, aby ste sa mohli cítiť úplne šťastní?

Potom dosiahnuť šťastie pre vás nebude nijako ľahké. Keď si ujasníte svoje vlastné osobité povahové rysy, vedie to u vás spravidla k poklesu sebavedomia – a to aj v prípade, že ste dosť úspešný človek. V dôsledku toho vaše „ja“ a všetko, čo robíte, nikdy nemôže zodpovedať výsledku, ktorý by ste si priali – snáď s výnimkou prípadov, keď sa vám podarí niečo naozaj úplne a úplne úžasné.

Ako zmeniť tento návyk:

Navrhujem rovno tri spôsoby, ktoré mi pomohli zbaviť sa zbytočného perfekcionizmu:

1. Uspokojte sa s tým, čo je dosť dobré.

Úsilie o dokonalosť spravidla napomáha tomu, že načatú vec aj tak nedokončíme. Je preto lepšie odviesť prácu alebo čokoľvek iné skrátka veľmi dobre. To neznamená, že to máte robiť zle. Musíte jednoducho pochopiť, že existuje výraz „dosť dobre“. Potom dokážete dosiahnuť slušné výsledky, s ktorými budete spokojní.

2. Stanovte si pevný termín.

Pri každej novej práci si teraz stanovujem veľmi tvrdý konečný termín. Došiel som k tomu asi pred rokom, keď som pri písaní svojej druhej elektronickej knihy pochopil, že ju jednoducho nedokážem dokončiť a vydať v termíne čisto len preto, že neustále nachádzam materiál, ktorý by do nej bolo možné zaradiť. Stanovenie deadline je skutočne najlepší spôsob, ako prestať svoj výsledok donekonečna vylepšovať k akémusi šialenému ideálu.

3. Uvedomte si, čo obnášajú vaše mýty o dokonalosti.

Keď som si toto uvedomil, bol to pre mňa závažný dôvod na vytesnenie perfekcionizmu. Pripomínam si to zakaždým, keď mi v hlave vyraší myšlienka na dokonalosť. Pri sledovaní filmu, pri počúvaní hudby alebo rozprávaní ľudí okolo nás sa perfekcionizmom ľahko nakazíme. Pôsobí to všetko tak lákavo, že automaticky chcete to isté. V skutočnosti však také úsilie prináša množstvo trápenia a ťažkostí. Chce to nestratiť súdnosť. Zvýšené nároky môžu viesť k rozpadu vzťahov, strate pracovného miesta, k fiasku dlhodobého projektu. Vždy na to myslite.

2. Život v mori negatívnych emócií

Nikto z nás nedokáže byť v takom mori ostrovom. To, s kým sa stretávame alebo čo čítame, vážne ovplyvňuje naše city a myslenie. Pokiaľ sa poddávate nejakému negatívnemu pôsobeniu, bude pre vás krajne ťažké stať sa šťastným človekom. Negatívny vplyv vám bude vnucovať presvedčenie, že život je väčšinou nešťastný, nebezpečný a plný strachov a obmedzení. Keď si tieto myšlienky pustíte blízko, začínate na život pozerať z jeho zápornej stránky.

Ako tento návyk zmeniť:

Nahraďte negatívny vplyv nejakým pozitívnejším. Bude to pre vás niečo ako znovuobjavenie sveta. Snažte sa tráviť viac času so sebavedomými, vyrovnanými ľuďmi. Počúvajte krásnu hudbu, čítajte knihy a sledujte filmy, ktoré vás prinútia k smiechu. Začnete o živote zmýšľať inak.

Môžete začať maličkosťami. Zamerajte sa napríklad na nejaký optimistický blog, sledujte ho každý deň. Alebo pri raňajkách počúvajte nejakú motivujúcu audioknihu – bude to pre vás lepšie ako ranné správy alebo čítanie novín.

3. Dlhodobé pretrvávanie v minulosti alebo budúcnosti

Neúmerné trávenie času myšlienkami na minulosť, starými bolestnými spomienkami na konflikty, stratené príležitosti a iné nepriaznivé okamihy môže vášmu súčasnému životu spôsobiť ťažkú ujmu. Rovnako nekonečné úvahy o možných budúcich nepríjemnostiach, dramatické predstavy o vývoji vo vašom vzťahu, o situácii v práci alebo stave vášho zdravia môžu viesť k vytvoreniu naozaj desivého scenára, ktorý sa vám pevne usadí v hlave.

Pokiaľ človek nežije prítomnosťou, môže mu utiecť množstvo udivujúcich udalostí. Nutkavé prianie byť šťastnejší zbavuje schopnosti pocítiť šťastie prítomného času.

Ako zmeniť tento návyk:

Samozrejme, že nemyslieť na minulosti alebo na budúcnosť nie je prakticky možné. Je dôležité premýšľať si plány na zajtrajšok a napríklad aj na budúci rok – pritom sa spravidla opierame o minulé skúsenosti. Lenže ustrnutie pri večnej analýze minulosti alebo nekonečného plánovania budúcnosti nám skracuje skutočne prežitý čas súčasnosti.

Keď píšem tieto slová, chystám si obed alebo sa venujem nejakej inej práci, vždy sa úplne sústredím práve na ňu a nepúšťam si do hlavy nejaké myšlienky na minulosť alebo budúcnosť.

Pokiaľ sa mi začnú vkrádať myšlienky na minulosť alebo časy budúce, pomáha mi na niekoľko minút sa plne koncentrovať na svoje dýchanie, alebo úplne nehybne začať sústredene pozorovať všetky, aj úplne banálne deje, ktoré práve prebiehajú okolo mňa. Práve to je cesta k zmene typu myslenia s uvedenými sklonmi: maximálne sa sústrediť na prítomnosť.

4. Porovnávanie seba samého a svojho života s osobami a životmi druhých

Jedným z vôbec najškodlivejších návykov je denodenné porovnanie vlastného života so životom iných ľudí. Porovnávate automobily, domy, pracovné miesta, obuv, peniaze, vzťahy, sociálnu situáciu a množstvo iných vecí. Vo výsledku je vaše sebavedomie na sklonku dňa na mizivej úrovni a pretekáte negatívnymi pocitmi a emóciami.

Ako zmeniť tento zlozvyk:

Nahraďte tento ničivý zvyk dvoma inými:

1. Porovnávajte seba so sebou.

Namiesto toho, aby ste sa porovnávali s inými, vytvorte si návyk porovnávania seba samého so sebou samým. Všímajte si svoj rast, to, čo sa vám podarilo, v čom ste boli fakt dobrí. Odhadujte, nakoľko už ste sa priblížili cieľu. Tento návyk má navyše zvláštnu výhodu: pri pozorovaní vlastných zmien a zdokonaľovaní si mimovoľne vypracujete schopnosť byť vďačný, ceniť si a byť hodný sám k sebe. Keď venujete pozornosť vlastným úspechom, vymizne potreba premýšľať nad úspechmi iných.

2. Buďte láskaví.

Z vlastnej skúsenosti viem, že spôsob, akým sa správate a aký vzťah máte k ľuďom okolo seba, veľmi silne ovplyvňuje vaše správanie k sebe samým a tiež mienku, ktorú o sebe máte. Čím viac súdite a kritizujete ostatných, tým viac budete súdiť a kritizovať seba samého (takmer na podvedomej úrovni). Buďte k ľuďom láskaví a pomáhajte im a uvidíte, s akou vľúdnosťou a láskou začnete vnímať sami seba. Venujte pozornosť tomu kladnému vo vás aj v ľuďoch okolo. Vážte si to. Len tak nadobudnete harmóniu so sebou samým aj s ľuďmi okolo vás.

Pamätajte si, že v tejto záležitosti nemôžete vyhrať, kým neprestanete s porovnávaním. Musíte si uvedomiť, že nech sa dostanete ako chcete vysoko, vždy nájdete niekoho, kto má viac ako vy a kto je ešte lepší.

5. Zameranie na negatívne životné okamihy

Zdôraznené vnímanie záporných aspektov života vás vždy privedie len k tomu, že budete cítiť vnútornú nespokojnosť. Nielenže vám to pokazí náladu, ale aj to ovplyvní ľudí vedľa vás.

Ako zmeniť tento návyk:

S trochou mazanosti môžeme tento zvyk odstrániť. Všetko, čo je na to potrebné, je vytesnenie perfekcionizmu. Musíte si skrátka priznať, že veci aj udalosti majú svoje rôznorodné stránky – kladné aj záporné. Myslieť si, že všetko má a môže byť len ideálne, je samozrejme hlúposť. Keď budete veci aj udalosti brať také, aké sú, dokážete sa zbaviť všetkého negatívneho. Nedovolíte, aby sa vám negatíva nakopila a pevne uhniezdila v mysli.

Ďalšou dôležitou podmienkou likvidácie tohto návyku je konštruktívny prístup. Namiesto toho, aby ste žili s nepretržitými sťažnosťami na všetko to záporné, čo vás obklopuje, skúste si položiť nasledujúce otázky:

Ako môžem túto nepríjemnú chvíľu pretvoriť na niečo kladné a užitočné?
Ako môžem ja vyriešiť tento problém?

Ak narazím na to, že riešenie problému má alternatívny variant, nevzrušuje ma, ako bude okolie reagovať na moje konanie. Nakoniec spravidla pochopíte, že prvopočiatočný problém pre vás prestal vôbec ako taký existovať.

6. Životné obmedzenia vznikajúce na základe vášho presvedčenia, že svet sa točí okolo vás

Pokiaľ máte zato, že svet sa točí okolo vás, obmedzujete sami seba. Záleží vám na tom, čo povedia alebo si pomyslia iní, keď urobíte niečo nové, čo sa vymyká doterajším štandardom. Sami sebe tak vymedzujete isté životné hranice. Ako?

Nepustíte sa do objavovania niečoho pre vás nového, svojrázneho. Pomyslíte si, že negatívne a kritické hodnotenia, ktorými ste obklopení, sú oprávnené (aj keď v skutočnosti problém nie je vo vás alebo vo vašom konaní, ale v človeku, ktorý o vás zle zmýšľa alebo hovorí). Pre svoju vlastnú hanblivosť som aj ja často zakladal svoje konanie na všeobecnej mienke, ktorej bolo ťažké odolávať.

Ako zmeniť tento návyk:

1. Pochopte, že ľudí nijako zvlášť nezaujíma, čo robíte.

Majú veľa vlastných starostí, na ktoré myslia v prvom rade. Možno sa vám zdá, že taká ľahostajnosť zmenšuje váš význam v ich očiach. Ale pozrite sa na vec aj z druhej strany: dáva vám to predsa slobodu jednania, možnosť voľne realizovať svoje nápady.

2. Sústreďte sa na vonkajší svet.

Namiesto večného premietania o tom, čo si o vás kto môže myslieť, venujte pozornosť ľuďom okolo seba, naučte sa im počúvať a pomáhať im. To vám podstatne zdvihne sebavedomie.

7. Životné komplikácie

Život dokáže byť dosť zložitý. Môžu v nás vznikať pocity napätia a nešťastia. Lenže väčšinu z nich vytvárame sami. Svet skutočne môže byť zložitejší, to však neznamená, že by sme si nedokázali vytvoriť návyky, ktoré nám život podstatne uľahčia.

Ako zmeniť tento návyk:

Životné komplikácie môžu byť vytvárané nepreberným množstvom zvykov. Chcem vám ponúknuť niekoľko alternatív k tým najrozšírenejším:

1. Rozdelenie síl a sústredenie pozornosti na jednu vec denne.

Naozaj komplikujúci zlozvyk rozptyľovania síl som nahradil venovaním pozornosti jednej veci v jeden deň. Zostavil som si na to zoznam 2-3 najdôležitejších bodov az nich som jeden označil ako cieľ zo všetkých najdôležitejší.

2. Prechovávať len to nevyhnutné.

Vytvoril som si pravidlo, podľa ktorého sa občas sám seba spýtam: bolo mi toto k niečomu počas uplynulého roka? Pokiaľ nie, s ľahkosťou sa nepotrebné veci zbavím.

3. Riešenie vzťahových problémov.

Čítať myšlienky je nemožné. A práve preto sa pýtajte a viac rozprávajte. Umožní vám to vyhnúť sa v maximálnej miere konfliktom, nedorozumeniam, negatívnym pocitom, stratám času a síl.

4. Kontrola pošty v rozumnej časovej miere.

Hospodárim s časom aj svojou energiou, preto došlú poštu kontrolujem len jedenkrát denne. Na listy odpovedám krátko a snažím sa pritom neprevýšiť limit piatich viet.

5. Naučte sa zaobchádzať s napätím a problémami.

Keď vám v hlave krúžia negatívne myšlienky z minulosti alebo o budúcnosti, sústreďte sa na hĺbku svojho dychu. Je dôležité zhlboka dýchať najmenej dve minúty. Upokojí vám to myslenie, uvoľní svalstvo. Po takom krátkom cvičení sa znova dokážete sústrediť na prácu, ktorú ste robili pred tým.

Zdroj: www.pronaladu.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.