Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

6 neobvyklých príznakov menopauzy, o ktorých ste nikdy nepočuli

reklama:
6 neobvyklých príznakov menopauzy, o ktorých ste nikdy nepočuli
6 neobvyklých príznakov menopauzy, o ktorých ste nikdy nepočuli Foto: www.gettyimages.com

Témy menopauzy a perimenopauzy už dávno nie sú tabu. O fáze, ktorou si prejde každá žena, sa hovorí otvorene a to je jedine dobre. Niektoré príznaky sú všetkým známe, avšak existujú aj také, o ktorých ste možno ešte nikdy nepočuli. Ktoré to sú a ako sa s nimi vysporiadať?

1. Obmedzenie čuchu a chuti

Tentokrát sa nejedná o príznaky Covidu, ale o príznaky perimenopauzy a menopauzy. A čo za tým stojí? Príčinou je klesajúca hladina estrogénu: ak klesá, naše ústa sú suchšie ako obvykle. Môže ísť o nedostatok vitamínu B12, ale zároveň to tiež môže byť spôsobené menopauzou. Voda v ústach stimuluje naše chuťové receptory. Pokiaľ je jej menej, môže to ovplyvniť aj naše vnímanie chuti. Viac ako jedna tretina žien prežíva počas menopauzy zmeny v týchto dvoch zmyslových zážitkoch. V štúdii, ktorú inicioval web PinkLady, takmer polovica zo 46 percent respondentov uvádzala zmeny v čuchu a 42 percent malo obmedzené vnímanie chuti. A ako sa s týmto problémom vysporiadať? Dbajte na dostatočný pitný režim!

2. Nočné mory a živé sny

Počas obdobia menopauzy môže nastať obtiažnosť zaspávania a udržanie hlbokého spánku. Zníženie hladiny estrogénov a progesterónu v krvi môže viesť k predĺženiu REM fázy spánku. To znamená, že naše vedomie je bližšie bdelému stavu. Počas tejto fázy môžeme zažívať realistickejšie sny, v ktorých sa farby a zmyslové vnímanie prejavujú intenzívnejšie. Táto zmena môže mať aj negatívny vplyv, napríklad v podobe nočných mor alebo hororových scenárov, ktoré sa zdajú byť reálnymi. Zbaviť sa nočných mor nie je jednoduché, pomôcť by vám však mohlo obmedzenie pitia kávy a alkoholu, obmedzenie stresu a vytvorenie svojej rutiny pred spánkom.

3. Zmena kože

Možno ste si všimli, že sa vaša pokožka počas rokov zmenila, čo je úplne prirodzené. Znížená hladina estrogénu ovplyvňuje tvorbu kolagénu, čo má za následok, že naša koža stráca svoju pôvodnú elasticitu, ktorú sme mali v mladosti. Táto premena sa netýka iba tvárovej pokožky, ale môže tiež spôsobiť stenčenie pokožky v intímnej oblasti. Prirodzený výtok prechádza zmenami a zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku plesňových infekcií. Aj keď sa jedná o bežný príznak menopauzy, v prípade pochybností je vždy dobré poradiť sa s lekárom.

4. Zimnica

Návaly tepla sú známym príznakom menopauzy, ale už ste počuli o zimnici? Tento symptóm nie je bežne taký známy, napriek tomu je pomerne častý. Aj keď sa pri stúpajúcich teplotách často potíme, stále môžeme zažívať záblesky chladu, ktorý preniká až do kostnej drene. Je dobré mať v domácnosti k dispozícii termofory a teplé deky. A v zimných mesiacoch vám môže pomôcť tzv. princíp cibuľového obliekania. Vrstvy oblečenia môžete pridávať alebo odoberať podľa vašej citlivosti na teplotu. Ženám v strednom veku by tak v skrini rozhodne nemal chýbať poriadny teplý sveter.

5. Lámavé nechty

Popri prejavoch na koži sa zmeny spojené s menopauzou môžu objaviť aj na končekoch prstov. Nechty bývajú mäkšie a tenšie, čo zvyšuje ich náchylnosť k lámaniu. Čiastočne za tým môže byť aj znížená hladina estrogénu, ktorý stimuluje tvorbu dôležitého keratínu. Ak ste so svojimi nechtami nespokojná, môžete zvýšiť odolnosť nechtov použitím bezfarebného laku alebo Shellacu.

6. Náhle závraty

Zdvihli ste sa príliš rýchlo a zdá sa vám, že sa celý svet motá? Keď sa nám občas v bežnom živote točí hlava, nie je to dôvod na obavy. Avšak, počas menopauzy môže byť tento jav častejší a intenzívnejší. Je pravdepodobné, že zmeny v hormonálnom systéme ovplyvňujú náš zmysel pre rovnováhu. Pokiaľ sú však závraty mimoriadne silné a objavujú sa náhle a často, je vhodná konzultácia s lekárom – môže to byť spôsobené nízkym krvným tlakom, dehydratáciou alebo dokonca stresom.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.