Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 tipov na pranie oblečenia pre deti i bábätká

reklama:
5 tipov na pranie oblečenia pre deti i bábätká
5 tipov na pranie oblečenia pre deti i bábätká Foto: www.gettyimages.com

Babyboom pokračuje! Ak ste sa k nemu pripojili aj vy, potom možno práve uvažujete o tom, ako sa poriadne pripraviť na príchod svojho potomka. Jednou z vecí, ktoré by ste mali venovať pozornosť je príprava detskej výbavičky.

Detská pokožka je oveľa citlivejšia ako pokožka dospelá, preto sa treba postarať o to, aby ju nič nedráždilo. Jedno zle vyprané bodyčko alebo dupačky a nešťastie je na svete! K spokojnosti vášho bábätka totiž veľkou mierou prispeje aj správne opatrovaná garderóbiéra.

Aby bolo dieťa ako v bavlnke

Citlivosť bábätkovskej pokožky majte na mysli už pri nákupe výbavičky. Vždy vyberajte oblečenie vyrobené z bavlny alebo bambusových vlákien – bavlnené a bambusové oblečky neobsahujú umelé vlákna a kožu bábätká nepodráždia.

Nákupom to však nekončí, až budete mať výbavičku celú, začnite prať. Pri detskom oblečení totiž rozhodne neplatí, že čo je nové, je aj čisté. Aj keď je oblečenie ušité z prírodných materiálov, môžu sa v ňom ukrývať zvyšky farieb alebo chemikálií, ktoré sa vyskytujú pri výrobe. Práve tie je potrebné dostať z oblečenia preč, v opačnom prípade sa môžete „tešiť“ na nepríjemné vyrážky, ekzémy a niekedy aj alergické reakcie.
Pri praní detského oblečenia dodržujte nasledujúce pravidlá

1. Perte na 40 – 60 °C

Pranie v ruke je pre detské oblečenie zakázané. Nezbavíte sa pri ňom totiž nečistôt tak dokonale, tých vás zbaví jedine práčka.

Detské oblečenie vždy perte zvlášť, nikdy k nemu nepridávajte svoje oblečenie. V minulosti sa oblečenie ešte vyváralo, ale vďaka výskumom dnes už vieme, že to nie je potrebné. Stačí, keď budete oblečenie prať na 40-60 ° C, pri tejto teplote sa v pokoji zbavíte všetkých choroboplodných zárodkov i roztočov. Než však dáte overálky a bodky do práčky a nastavíte teplotu, pozrite sa na štítok, kde sa uistíte, na koľko ich môžete prať.

Čo však vyvárať môžete a vlastne by ste aj mali, sú látkové plienky. Látkové plienky sa zase vracajú do módy, sú ruka v ruke s udržateľnosťou a ekologickým smerovaním. Pokiaľ sa teda chystáte vydať sa týmto smerom, naučte sa látkové plienky správne prať.

Perte ich oddelene od ostatného oblečenia. Po použití ich ihneď prepláchnite a namočte, potom ich v práčke vyperte na 60 °C. Plienky chorého dieťaťa pokojne vyvarte pri teplote 90 °C. Počítajte s tým, že plienky sa bijú veľa a môžu zašednúť, to ale nie je problém, stačí ich vyprať v silnom odfarbovacom prostriedku alebo použiť peroxid vodíka. Pomáha aj sušenie na slnku, ktoré ich pekne vybieli. Pokiaľ však chcete mať istotu, že sú čisté, pošlite ich do práčovne.

2. Vyberajte prací prášok pre deti

Ak má byť oblečenie pre bábätko naozaj bezpečné, musíte si zaobstarať aj špeciálny prášok na pranie pre deti. V obchode sa poobzerajte po pracích prostriedkoch, ktoré sú určené priamo na detské oblečenie. Väčšinou ich poznáte podľa nápisu „sensitive” alebo označenie „pre citlivú pokožku”. Detské pracie prášky nie sú parfémované a nehrozia tak, že z nich deti dostanú ekzém alebo vyrážku.

Pokiaľ je však detské oblečenie veľmi špinavé, siahnite po žlčovom mydle a oblečenie zaperte. Žlčové mydlo je preskúšané generáciami gazdiniek a skvele si poradí s fľakmi od príkrmov i pretečenej plienky.

Mydlo naneste na mokré oblečenie a votrite ho do látky na špinavom mieste, nechajte odmočiť a nakoniec vyperte.

3. Plákajte a zase plákajte

Nech budete prať v akomkoľvek prášku, musíte počítať s tým, že sa bude usadzovať na oblečení. Pre dospelých to nemusí byť problém, ale pri detskom oblečení je bežné plákanie málo. Pokiaľ chcete mať istotu, že sa na detské telíčko nedostanú zvyšky prášku, pridajte jedno plákanie navyše.

Pokiaľ vaša práčka ponúka program určený na pranie bielizne pre deti a alergikov, použite ho. Keď nemáte tento program k dispozícii, nastavte na práčke jedno plákanie navyše.

4. Perte bez aviváže

Áno, aviváž krásne vonia a zmäkčuje bielizeň, ale deťom veľmi dobre nerobí. Preto pri detskom oblečení s avivážou zaobchádzajte veľmi opatrne a najlepšie ju úplne vynechajte. To platí predovšetkým pre oblečenie a lôžkoviny pre deti do jedného roka.

Ak chcete bielizeň osviežiť, pridajte miesto aviváže ocot. Nemusíte sa báť, že by bolo po octe cítiť, kyslý odér vyprchá, ale oblečenie bude jemné a hebké.

5. Naštartujte žehličku

Žehlenie, aj keď ho neznášate a svoje oblečenie zásadne nežehlíte, u detského je to nutnosť, nielen preto, aby bolo vaše dieťa ako zo žurnálu, ale predovšetkým preto, aby ste sa zbavili prípadných baktérií. Keby po vypraní predsa len v detskom oblečení nejaké zostali, vysoké teploty a para ich spoľahlivo zahubia. Okrem toho žehlením oblečenia krásne zmäkne, takže potom bude bábätko v pohodlí.

Ak sa vám do žehlenia mini košieľok a kabátikov nechce, môžete ich spoločne s ostatným oblečením poslať do čistiarne, kde sa o ne perfektne postarajú. Nebojte sa, nebudete ho musieť nikam voziť alebo nosiť.

Okrem detského oblečenia by ste mali pred prvým použitím vyprať aj ďalšie veci z detskej výbavičky, ako sú obliečky na detskú postieľku, vankúšik a deku z kočíka aj plyšové a textilné hračky.

Zdroj: www.promaminky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.