Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 dôvodov, prečo by deti mali mať psa alebo mačku

reklama:
5 dôvodov, prečo by deti mali mať psa alebo mačku
5 dôvodov, prečo by deti mali mať psa alebo mačku Foto: www.gettyimages.com

Väčšina detí po chlpatom maznáčikovi túži. Aby nie – kto z nás si ako malý neprial živú plyšovú hračku? Existuje mnoho dôvodov, prečo sú psy alebo mačky pre deti prospešné.

1. Zvieratá upokojujú

Vzťahom detí a zvierat sa zaoberá aj profesorka z Indiany University of Pennsylvania Mary Renck Jalango, ktorá napísala knihu The World of Children and Their Companion Animals. Najzaujímavejšie poznatky vedkyne uverejnil server parents.com, ktorý okrem iného spomenul štúdiu, v rámci ktorej boli deti požiadané, aby čítali pred rovesníkmi, dospelými a psom. Výskumníci sledovali ich úroveň stresu a zistili, že deti boli najviac uvoľnené okolo zvierat, nie ľudí. Pravdepodobne je to preto, že im ponúkajú neopakovateľný druh spoločnosti. Zviera vás nikdy nesúdi a miluje vás bez podmienok. Nehnevá sa na vás, aj keď ste napríklad pomaľovali múr vodovkami alebo ste dostali zlú zámku v škole. Vždy na vás majú čas, nekritizujú vás a nesúdia, berú vás takých, akí naozaj ste, sú trpezliví. Koniec koncov – to, že zvieratá dokážu tlmiť úzkosť, s úspechom využíva napríklad liečba psou láskou – canisterapia.

2. Učí starostlivosť a empatiu

Odborníci, ktorí skúmajú vplyv zvierat na psychiku a zručnosti detí, tiež zistili, že domáci miláčikovia deťom pomáhajú starať sa o druhých a starať sa o ich potreby, učia zodpovednosti. Dôležitý je aj prenos empatie. Všimnite si, že keď svojho štvornohého kamaráta vezmete na prechádzku trasou, ktorou chodíte každý deň už niekoľko rokov, zažíva zakaždým tú istú rýdzu radosť, ako keby ju objavoval prvýkrát. Táto pozitívna energia a zameranie sa na prítomný okamih tak môže inšpirovať deti aj dospelých.

3. Podporujú zdravie

Podľa štúdie z roku 2002 Dennisa Ownbyho, pediatra a vedúceho oddelenia alergie a imunológie na Medical College of Georgia v Auguste, môžu domáci miláčikovia znížiť riziko vzniku určitých alergií u dieťaťa. Jeho výskum sledoval skupinu 474 bábätiek od narodenia do veku približne 7 rokov. Zistil, že deti, ktoré boli od malička vystavené pôsobeniu dvoch alebo viacerých psov alebo mačiek, mali menej ako polovičnú pravdepodobnosť vzniku bežných alergií ako deti, ktoré žiadnych domácich miláčikov nemali. Deti vo zvieracích domácnostiach mali okrem toho menej pozitívnych kožných testov na vnútorné alergény – ako sú alergény domácich maznáčikov a roztočov – a tiež na vonkajšie alergény, ako je ambrózia či tráva.

Niektoré štúdie našli súvislosť medzi počtom domácich zvierat, ktorým bolo dieťa vystavené v prvom roku života, a výskytom alergických ochorení. Inými slovami, čím viac domácich maznáčikov, tým menej alergických ochorení dieťa pravdepodobne malo. Nikto s istotou nevie, prečo tomu tak je, ale podľa jedinej z teórií je to preto, že ak sa dieťa hrá so psom alebo mačkou, zvieratá ho obvykle olizujú, a tým prenášajú baktérie z úst. Tým môžu meniť spôsob, akým imunitný systém dieťaťa reaguje na iné alergény.

4. Spájajú rodinu

Prítomnosť zvierat dokáže formovať pevné a bezpečné väzby v rodine. Tým, že zvieratá vyžadujú pravidelnú starostlivosť, ku ktorej patrí napríklad prechádzka so psom alebo napríklad aj návštevy cvičáka alebo výstav, nás motivujú k aktívnemu životnému štýlu. To celej rodine prináša nielen zdravotné výhody, ale tiež môže povzbudiť komunikáciu a spoluprácu medzi členmi rodiny. Zvieratá sa stávajú spoločným záujmom a témou pre rozhovory a zdieľanie zážitkov. Napríklad to, že si pri večeri rozprávate, čo ste so psom zažili v parku, rozprávanie zábavných historiek zahŕňajúce maznáčika, alebo prezeranie fotiek a videí – to všetko môže posilňovať vzťahy a zlepšovať celkovú rodinnú atmosféru.

5. Budujú sebadôveru

Deti sa učia, ako so psom či mačkou komunikovať, a to verbálne aj neverbálne. Učia sa, ako rozpoznať potreby dieťaťa aj to, ako na ne správne reagovať. Pokiaľ dieťa zvládne kŕmiť mačku alebo venčiť psa, dodáva mu to sebaistotu a dobrý pocit zo zvládnutej úlohy. Dieťa sa učí prekonávať výzvy a získava sebavedomie v riešení problémov.

V každom prípade je dôležité si uvedomiť, že zviera je živý tvor, o ktorého sa musí náležite starať. Nie je preto rozumné zaobstarať deťom mačiatko alebo šteniatko z náhleho rozmaru. Rozhodnúť to musia rodičia po starostlivom uvážení: budeme schopní sa o zviera dostatočne starať? Nezaraďte sa preto po bok ľudí, ktorí koncom prázdnin dávajú miláčikov do útulkov, ako sa to bohužiaľ deje každý rok.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.